Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Školský internát Ružomberok

Prevencia patologických javov

Beseda s odborníkom

20.11.2014 bola beseda so psychologičkami z CPPPaP v Ružomberku na tému: "Stres a mladý človek. Následky stresu - zdravotné, duševné, psychické. Techniky na zvládanie stresových situácií si  žiaci priamo vyskúšali.

V utorok, 20.1.2015, sa všetci prváci ubytovaní v našom ŠI zúčastnili besedy s odborníkom na drogovú prevenciu, pánom PhDr. Jaroslavom Rakučákom z nízkoprahového centra pre mládež PREROD v Ružomberku.

Žiakom kládol podnetné otázky: „Čo je droga?“ „Aké má následky na tvoje zdravie, vzťahy, ďalší život...?“ „Predčasná smrť spôsobená drogou, postihnuté dieťa následkom matkinej závislosti, sociálne dopady na celú rodinu.“  Žiaci sa pomerne aktívne zapájali, mali čas zamyslieť sa nad svojim postojom, schopnosťou odolávať, odmietať cigaretu, alkohol, marihuanu pod.

Stretnutie bolo jednou z plánovaných úloh v oblasti prevencie medzi mládežou. Na jednotlivé témy  koordinátorka prevencie v ŠI, Mgr. Iveta Červeňová pozýva odborníkov z lekárskeho prostredia, psychológie, polície. Pani vychovávateľky sa vo svojich výchovných skupinách  zameriavajú na problémových žiakov, na žiakov submisívnych, ktorí nedokážu odolávať tlaku okolia. Formou zážitkových aktivít sa učia asertívnemu správaniu, nahrádzať čas venovaný cigarete inou zmysluplnou, tvorivou činnosťou.

Prečo sú sekty nebezpečné?

5.5.2015 sme medzi žiakov pozvali odborníka z PZ SR, Mgr. Jána Pacigu, PhD., ktorý sa zaoberá problematikou siekt a nebezpečných spoločenstiev. Vysvetlil prečo sú sekty nebezpečné, poukázal na znaky podľa, ktorých môžeme rozoznať, že sa jedná o sektu. Taktiež priblížil praktiky získavania nových členov, kde základom je tzv. psychická manipulácia.

Závislosť na nikotíne. Ako si s tým poradiť?

Prednášku na túto tému si mali možnosť naši žiaci vypočuť vo štvrtok, 18.6.2015 v priestoroch školského internátu. Zúčastnilo sa 21 žiakov, ktorým problematiku priblížila MUDr. Benková z Úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. Prezentovala spôsob vzniku závislosti z medicínskeho hľadiska, apelovala hlavne na to, že vznik závislosti je oveľa silnejší a rýchlejší pri mladom, vývíjajúcom sa organizme. Žiaci videli ako vyzerajú orgány (pľúca, srdce, cievy) silného alebo dlhoročného fajčiara.

© červeňová


 

Beseda

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

webygroup

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

podrobný kalendár


1557973

Úvodná stránka